Iónské ostrovy

 
Korfu - Kérkyra - starořecky  je nejsevernější a největší řecký ostrov na rozhraní Jónského a Jaderského moře.


Má rozlohu 592,877 km² a 107 879 obyvatel. Ostrov tvoří zároveň stejnojmennou prefekturu v kraji Jónské ostrovy s hlavním městem přístavem Kerkyras přibližně 35.000 obvyvateli. Příroda obdařila ostrov Korfu krásnými zátokami, úchvatnými plážemi a mnoha dalšími přírodními zajímavostmi. Známými městečky ostrova Korfu jsou Paleokastritsa a Kassiopi.

Hospodářství ostrova stojí z velké části na turistickém ruchu, dále na pěstování oliv (počet olivovníkových stromů na ostrově se odhaduje na 3,5 - 5,5 miliónu a o Korfu se proto tvrdí, že je nejzelenějším z řeckých ostrovů). Také se zde pěstuje kumquat - trpasličí pomeranč, který se prodává nejčastěji jako proslazené celé plody, marmeláda, a dále se z něj vyrábí tradiční sladký alkoholický nápoj (likér) téhož jména.

Ostrov Zakynthos -  patří mezi rovněž Iónské    ostrovy

Rozlohou pokrývá 410 km2 a délkou pobřeží 123 km. V roce 2001 vyšplhala stálá populace na ostrově Zakynthos k číslu 38 596 obyvatel. Ostrov je pojmenován podle Zakyntha, syna vládce Dardana. Hlavním městem je stejnojmenné město Zakynthos.

Ostrov má různý terén, na východě jsou úrodné nížiny, západ ostrova je naopak hornatý, moře lemují skalnaté útesy. Je známý jako “želví ostrov”. Každý rok k jeho plážím připlouvá želva pravá Caretta-Caretta. Zemědělství se zde docela daří. Hlavními produkty jsou olivy a olivový olej, citrusy a známé Zantské rozinky, které se zde pěstují. Hlavním městem je Zakynthos někdy zvaný Chora, nachází se na východním pobřeží ostrova. Mezi velké turistické atrakce patří zálivy s průzračně modrou vodou a vraky lodí na západním pobřeží. Mezi vyhledávané patří záliv Navagio či tzv. Blue Caves neboli Modré jeskyně.

 

 
Ostrov Lefkáda - plocha ostrova je asi 302 km2


Správním střediskem je Lefkáda, ležící na severní špičce ostrova - letiště Aktion
V dnešních dobách je ostrov Lefkáda přizpůsoben turistickému ruchu, zejména na východním pobřeží, které nabízí rušnější místa s obchody, obchůdky a restauracemi, diskotékami,různými půjčovnami lodí, aut, motocyklů a člunů.Je zde rovněž potápěčské centrum. A to nejdůležitější spousta krásných pláží. Na západním pobřeží Lefkady naleznete známé pláže Egremni, Porto Katsiki, Athani, Kalamitsi, Kathisma a mnoho dalších.

Největším a nejrušnějším rekreačním střediskem na Lefkadě je městečko Nidri, druhé největší na ostrově. Z letoviska Nidri je pěkný výhled na ostrůvky Madouri, Skorpidi, Sparti a Skorpios.
   

 

 

 

Kefalonia  je největší ostrov v Jónském moři a šestý největší ostrov patřící Řecku. 

Má rozlohu přibližně 780 km² .Kefalonia sousedí s  ostrovem Ithaka, který je oddělen od Kefalonie pouze 2 km širokým průlivem. Kefalonie se vyznačuje velkou rozmanitostí. Na západě ostrova Kefalonie jsou strmé útesy s nádhernými bílými plážemi. Nejkrásnější pláží Kefalonie je pláž Myrtos.

Na jihu ostrova Kefalonie na poloostrově Palliki jsou  pláže s červeným pískem, které kontrastují s bílými skalami. Červený písek se dostal na Kefalonii údajně až ze Sahary. Najdete ho například na krásné pláži Xi.