Kyklady

Kyklady (Κυκλάδες), též Kykladské ostrovy, je k Řecku patřící souostroví v Egejském moři mezi Řeckem a Tureckem. Největším ostrovem je Náxos. Před 1. lednem 2011 tvořilo souostroví jednu z prefektur Řecka, přičemž centrem prefektury bylo město Ermoupolis na ostrově Sýros. Kyklady patří k nejoblíbenějším turistickým oblastem Řecka.

Během antiky tvořily tyto ostrovy jakýsi kruh kolem posvátného ostrova Délos (kde se měla podle legendy narodit bohyně Artemis a její bratr Apollón), odtud vzniklo jejich jméno: řecké kykládes lze přeložit jako ostrovy v kruhu.
Ke Kykladám patří 30 větších ostrovů a dále kolem 190 ostrůvků s celkovou rozlohou 2528 km².
Z největších a nejznámějších ostrovů Kyklad je možno jmenovat následující: Délos, Mélos, Náxos, Mýkonos, Páros, Santorin (též Thíra, Théra), Sifnos, Síkinos a Sýros.

Větší ostrovy mají malá letiště a lodní spojení s aténským přístavem Pireus, mezi většinou obydlených nebo turisticky zajímavých ostrovů existuje místní lodní doprava.

 

Santorini - Bílé domky, modré okenice a pláže s černým pískem  to je Santorini. Nevelký ostrůvek patří k nejromantičtějším místům planety a dovolená tady k zážitkům na celý život. Santorini  nebo Thira , resp. ve starověku Théra , je ostrov v Řecku, na jihu souostroví Kyklady na rozhraní Egejského a Krétského moře, asi 110 km severně od Kréty a 220 km jihovýchodně od Atén. Spolu s okolními ostrovy a ostrůvky Thirassia, Nea Kameni a Palea Kameni je zbytkem velkého sopečného ostrova, jehož centrální část byla přibližně v roce 1640 př. Kr. zničena mohutným výbuchem.